dr hab. Jan Romanowski prof. AMFN
skrzypek, pedagog
dyrektor artystyczny Fundacji organizator wielu imprez o charakterze kulturalno - edukacyjnym
profesor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy kierownik Katedry Skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
Gra i uczy grać. Koncertuje jako solista i kameralista.
Pracuje na stanowisku profesora w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę skrzypiec oraz wykłada przedmioty: Metodyka przedmiotu głównego oraz Literatura specjalistyczna. Kieruje także Katedrą Skrzypiec.
Od 25 lat uczy gry na skrzypcach i altówce dzieci, młodzież oraz studentów. Jego podopieczni zdobyli 200 nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych. Dzieli się swoim doświadczeniem z nauczycielami szkół muzycznych w Polsce i za granicą, prowadząc warsztaty doskonalące i masterclass. Jest wykładowcą kursów muzycznych, w trakcie których spotyka się i pracuje z uczniami szkół muzycznych z całej Polski. Juror konkursów ogólnopolskich (w tym CEA) i międzynarodowych.
Jest pomysłodawcą, organizatorem i pedagogiem Kursów Muzycznych, które mają już kilkunastoletnią tradycję i cieszą się dużą popularnością wśród uczniów. Został wyróżniony Nagrodą Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej ZA SZCZEGÓLNY WKŁAD W ROZWÓJ EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ W POLSCE. Jego uczniowie są laureatami czołowych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach (w tym na Przesłuchaniach CEA) w specjalnościach skrzypce, altówka oraz zespół kameralny.
W latach 2023-2024 realizuje projekt „Polskie Kaprysy Jazzowe”. Utwory o wirtuozowskim jazzowym charakterze napisali dla niego m.in.: Krzesimir Dębski, Krzysztof Herdzin, Mateusz Smoczyński, Dawid Lubowicz, Piotr Wyleżoł.
We wrześniu 2023 roku, wraz z wybitnym ukraińskim skrzypkiem Marko Komonko, dokonał światowej prapremiery koncertu Maksyma Kolomiets „Four Rivers” na dwoje skrzypiec i orkiestrę symfoniczną w Filharmonii w Dniepro oraz Filharmonii Lwowskiej.
Sympatię do jazzu realizuje z Rafałem Błaszczykiem wykonując Sonaty Nikolai Kapustina oraz Krzysztofa Herdzina (skomponowaną dla nich w 2023 roku).
W 2023 roku wraz Marią Murawą-Fraską nagrał płytę CD z „Sonatami na dwoje skrzypiec” Jaremy Jarosińskiego, które prawykonał w listopadzie 2022 roku. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”.
W roku 2022 zaprezentował solowy album „Romanowski plays Duranowski”, zawierający „6 Kaprysów na skrzypce solo op. 15” Augusta Fryderyka Duranowskiego - nagranych podwójnie: na skrzypcach współczesnych oraz na skrzypcach w kondycji historycznej.
Efektem współpracy artystycznej z Aureliuszem Golińskim jest nagranie na skrzypcach w kondycji historycznej i wydanie dwóch albumów CD z utworami Jean Marie Leclaira - "6 Sonat na dwoje skrzypiec op. 12" oraz "6 Sonat na dwoje skrzypiec op. 3".
Jest współzałożycielem zespołu TRIO TAKLAMAKAN, z którym od 1998 roku z powodzeniem koncertuje w Polsce i na świecie, prezentując m.in. muzykę folkową, tanga A. Piazzolli oraz własne kompozycje. Z początkiem 2008 roku ukazała się Płyta Trio Taklamakan "Kugiel".
W latach 1998-2001 współpracował także z orkiestrą smyczkową G. Bregovica, koncertując na całym świecie.
W 1998 roku nagrał muzykę do słuchowiska radiowego „Marina” (muzyka A. Dąbrowski, reżyseria W. Modestowicz). W tym okresie współpracował również z TEATREM ÓSMEGO DNIA w Poznaniu, a także z Hanną Banaszak.
Więcej informacji o osiągnięciach pedagogicznych i artystycznych Jana Romanowskiego znajdą Państwo na stronie: http://janromanowski.eu/jan-romanowski
|